Strona poświęcona pielęgnacji i hodowli psów

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu pielęgnacji psa. Poszczególne rasy zbyt różnią się pomiędzy sobą wielkością, długością szaty, kształtem uszu i wreszcie – trybem życia, abyśmy mogli je wszystkie traktować jednakowo. Można jednak przedstawić kilka ogólnych zasad na temat pielęgnacji psów, które stanowią dobry punkt wyjścia do stworzenia naszemu pupilowi indywidualnego rytuału wykonywanych zabiegów. Dzięki poniższej liście również te osoby, które jeszcze wahają się, czy wziąć do domu pieska, mogą zorientować się, ile tak naprawdę czasu będą musiały poświęcać na podstawową opiekę nad zwierzęciem.

  • Kąpiel psa

Wymagają ich przedstawiciele każdej rasy. Częstotliwość kąpieli zależy przede wszystkim od szaty psa – im sierść jest dłuższa, tym częściej czworonóg będzie wymagał wykąpania. Nie jest prawdą, że psa nie można kąpać zbyt często – powinniśmy z czystym sumieniem robić to zawsze wtedy, gdy sierść jest wyraźnie brudna, a zanieczyszczeń nie da się całkowicie usunąć w inny sposób. Małe psy o długiej szacie, jak na przykład Yorkshire terrier, Shih tzu lub Maltańczyk, mogą być z powodzeniem kąpane raz na tydzień. Należy jednak przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad:

stosujmy tylko specjalistyczne psie kosmetyki – nie wolno kąpać psa przy użyciu ludzkich szamponów, ani kosmetyków dla niemowląt. Zawarte w nich substancje mogą podrażniać psią skórę i powodować uczulenia. W preparaty zaopatrujmy się w sklepach zoologicznych lub u weterynarza – mogą wydawać się droższe, lecz z pewnością starczą na dłużej. Do wyboru mamy również szampony zapobiegające łupieżowi, bakteriobójcze, albo pomagające pozbyć się pasożytów.

używajmy odżywki i lanoliny – warto dokupić również specjalną odżywkę do psiej sierści i preparaty z lanoliną. Dzięki odżywce łatwiej rozczeszemy włos po kąpieli, dzięki czemu narazimy psa na mniejszy stres związany z szarpaniem. Lanolina natomiast pozwala odbudować naturalny płaszcz ochronny skóry, który zostaje naruszony pod wpływem mycia.

minimalizujmy stres – większość psów nie lubi kąpieli. Ma to niestety związek z przykrymi doświadczeniami podczas poprzednich myć. Zadbajmy o komfort zwierzęcia – na dno wanny połóżmy wkładkę antypoślizgową, nie ciągnijmy i nie mierzwmy długiej sierści, a przede wszystkim – nigdy nie zalewajmy psu nosa.

 

  • Czesanie i strzyżenie psa

Wszystko zależy znów od długości sierści. Jednak nawet psy o krótkiej szacie wymagają regularnego szczotkowania, bo pomaga ono utrzymać w dobrej kondycji nie tylko pokrywę włosową, ale również skórę naszego pupila. Psy długowłose wymagają częstszego czesania, i zajmuje ono znacznie więcej czasu, a zaniedbanie tego rytuału może mieć przykre dla zwierzęcia skutki. Takie rasy wymagają również systematycznego strzyżenia, które wielu właścicieli boi się wykonywać na własną rękę. Przedstawiciele ras szorstkowłosych muszą być z kolei co jakiś czas trymowane, co również trudno zrobić samodzielnie. Na szczęście istnieje wiele psich salonów fryzjerskich, które zajmą się tym w sposób profesjonalny. Jeśli boimy się kosztów, lub nie chcemy zbytnio angażować się w pielęgnację sierści, to nie kupujmy psów długowłosych.


  • Kąpiel

  • Po kapieli
  • Pielęgnacja oczu i uszu u psa

Są to dwie najwrażliwsze części psiego ciała. Uszy w szczególny sposób narażone są na choroby u tych ras, które mają je długie, zwisające lub o nietypowych kształtach. Nie dopuszczajmy do tego, aby w środku gromadziła się wilgoć (na przykład po kąpieli), ani fragmenty ciał obcych (chociażby po spacerze). Należy je oczyszczać regularnie, choć z umiarem, bo zbyt częste usuwanie woskowiny będzie powodować jej wzmożoną produkcję. Używajmy do tego delikatnych wacików, możemy też kupić u weterynarza specjalne preparaty. Wacikiem nasączonym przegotowaną wodą albo roztworem soli fizjologicznej przemywajmy również oczy psa zawsze wtedy, gdy w kąciku zauważymy gromadzącą się wydzielinę. Uszy i oczy trzeba często kontrolować, a wszystkie niepokojące nas objawy powinniśmy natychmiast zgłaszać weterynarzowi.

  • Higiena zębów i obcinanie pazurów u psa

Niektóre zabiegi pielęgnacji zębów i pazurów wykonamy w domu, innymi musi zająć się weterynarz. Jeśli pies dużo biega po dworze, to prawdopodobnie sam ściera sobie pazury w wystarczający sposób. Obcinania wymaga jednak zazwyczaj „piąty pazur”, który potrafi zawinąć się i kaleczyć opuszki. Przycinanie nie ominie tych piesków, które większość czasu spędzają w mieszkaniu. Jest to czynność bardzo delikatna i lepiej pójść wtedy do weterynarza, przynajmniej za pierwszym razem, aby dokładnie pokazał nam, jak należy to robić. Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, to największym zagrożeniem jest gromadzący się na zębach kamień. Można co jakiś czas umyć psu zęby za pomocą specjalnej pasty i szczoteczki, ważna jest również odpowiednia dieta. Pies powinien co jakiś czas jeść suchą karmę oraz gryzaki, które pomagają oczyścić zęby z osadu. Usuwanie kamienia odbywa się u weterynarza i wymaga pełnej narkozy, dlatego lepiej zapobiegać jego zbytniemu narastaniu.