Strona poświęcona pielęgnacji i hodowli psów
 1. Psie życie jest znacznie krótsze od ludzkiego. Podczas, gdy ludzie potrafią dożyć setki, psy mogą co najwyżej żyć 10-20 lat. Spraw, żeby wasze wspólne lata były wspaniałe!
 2. Psy mogą zachowywać się agresywnie ze strachu! Wczesna socjalizacja z ludźmi i innymi zwierzętami ma kluczowe znaczenie dla budowania zaufania, poczucia bezpieczeństwa i miłości.
 3. Dzieci, które dorastają w towarzystwie psów są nie tylko zdrowsze, ale także lepiej przystosowane do wielu życiowych sytuacji.  Badania wykazały, że dzieciaki mieszkające z psem mają silniejszy system immunologiczny, rzadziej cierpią na alergie i najprawdopodobniej posiadają silniejszy mikrobiom. Inne badania pokazują, że dzieci wychowane ze zwierzętami czują się bardziej zadbane, są szczęśliwsze, bardziej odpowiedzialne i inteligentniejsze. A psy kochają swoich małych ludzi tak samo mocno jak tych dużych!                                                                                                                       
 4. Pocałunki psów mogą dobrze wpłynąć na twoje zdrowie! Najnowsze badania wykazały, że drobnoustroje wymieniane pomiędzy psami i ludźmi mogą mieć pozytywny efekt probiotyczny, co oczywiście wpływa dodatnio na całe nasze zdrowie.
 5. Psy uwielbiają mieć jakąś pracę do wykonania. Dostarczanie psu „obowiązków” podczas zabawy i spaceru sprawi, że nie tylko będzie sprawniejszy fizycznie, ale także zdecydowanie bardziej zadowolony z życia! Zmęczony pies to szczęśliwy pies!
 6. Psy chcą, aby ich ludzie byli szczęśliwi i jeśli nimi odpowiednio pokierujesz zrobią wszystko, aby cię zadowolić. Uczenie psa nowych sztuczek i zachowań, stawianie mu coraz to nowych wyzwań wzmacnia więź z psem. Badania wykazały, że psy wiążą się ze swoimi ludźmi w podobny sposób jak niemowlęta z rodzicami.
 7. Kontakt z psem redukuje stres. Zmniejsza także ryzyko zawału i chorób serca, bo pies wymusza na człowieku spacery czyli aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Więź emocjonalna ze zwierzęciem zmniejsza napięcie i obniża tętno.
 8. Psy oczekują od swoich ludzi pomocy. To oni powinni zapewnić im poczucie bezpieczeństwa, komfort i motywację.
 9. Psy doceniają wszystko, co dla nich robisz. Żadne zainteresowanie ze strony człowieka nie jest zbyt małe czy zbyt krótkie – pies nie ocenia – jest po prostu szczęśliwy, że się go kocha i o niego dba, a każda minuta z nim spędzona sprawia, że kocha cię jeszcze bardziej.
 10. Psy są niezwykle wrażliwe na warunki atmosferyczne. Nie można ich zostawiać na zewnątrz, gdy jest gorąco albo bardzo zimno. Pozostawienie psa na zewnątrz bez schronienia w ekstremalnych warunkach pogodowych może spowodować jego chorobę albo nawet śmierć. Podobnie zostawianie psa w nagrzanym samochodzie podczas upału może go zabić.
 11. Psy powinny być regularnie pielęgnowane, aby utrzymać je w zdrowiu fizycznym i uczynić szczęśliwymi. Trzeba je regularnie czesać, nie dopuszczając do powstawania kołtunów i w razie potrzeby także trymować i strzyc oraz przycinać pazury. Zęby i jama ustna powinny być szczotkowane przy pomocy szczotki i pasty przeznaczonej dla zwierząt, a przynajmniej psy powinny dostawać specjalne zapobiegające powstawaniu kamienia nazębnego przysmaki i gryzaki.
 12. Psy posiadają naturalny instynkt empatii i chcą nas pocieszyć. Naukowcy wykazali, że psy reagują na ludzkie łzy i robią wszystko by ukoić  nasze cierpienie. Wykazują się empatią nie tylko w stosunku do właścicieli, ale nawet wobec obcych ludzi.
 13.  Psy nie powinny być zostawiane same przez długi czas. Są zwierzętami społecznymi i potrzebują kontaktu z ludźmi oraz innymi zwierzętami, aby nie cierpieć z powodu samotności, nie odczuwać lęku separacyjnego i nudy, która może doprowadzić do niszczenia rzeczy i złego zachowania. Psy muszą spędzać czas aktywnie ze swoimi ludźmi każdego dnia.
 14.  Psy nie rozumieją długich przemówień. Świetnie reagują na pojedyncze słowa, dźwięki i język ciała. Badania wykazały, że psy obserwują ludzkie reakcje i znakomicie potrafią wychwycić subtelne sygnały.
 15.  Psy kochają jeść, ale nie należy utożsamiać karmienia z miłością. Jedzenie, które dajesz psu ma wpływ na jego zdrowie, dlatego nie ulegaj pokusie przekarmiania go szczególnie ludzkim jedzeniem. Wiele ludzkich pokarmów jest wręcz toksyczne dla psów i może spowodować nawet śmierć twojego pupila.
 16.  Psy znacznie lepiej reagują na przysłowiową marchewkę niż na kij. Naukowcy wykazali, że pozytywne szkolenie daje o wiele lepsze wyniki w modyfikowaniu zachowania psa niż surowe metody. Behawioryści sugerują rozpoczynanie szkolenia tego typu od pierwszych wspólnych dni z psem, aby uzyskać pozytywne wyniki i uniknąć ewentualnej agresji.
 17. Psy są bardzo ekspresyjne. Co prawda nie umieją mówić, ale jeśli będziemy je pilnie obserwować, potrafią powiedzieć nam niemal wszystko.
 18.  Nagłe zmiany zachowania psa mogą wskazywać na chorobę. Jeśli twój pies nagle zaczyna okazywać agresję, nie chce iść na spacer albo jeść, może to oznaczać, że jest chory lub ranny. Psy nie potrafią poskarżyć się tak jak ludzie, ale zmiana ich zachowań albo dziennej rutyny może wskazywać, że coś jest nie tak.
 19.  Stare psy wymagają tyle samo miłości i uwagi co szczenięta. Wszyscy uwielbiają pocieszne szczeniaki, ale stare psy dały nam wiele lat miłości i lojalności – odpłaćmy im tym samym!
 20.   Pies zawsze jest przy tobie. Istnieje wiele doniesień o lojalnych psach, które pozostały u boku swoich właścicieli, kiedy byli chorzy, ranni, a nawet po ich śmierci. Pamiętaj o tym, kiedy twój pies będzie musiał przekroczyć tęczowy most. Pamiętaj także, że psy nigdy nie umierają, bo przecież pozostają w twoim sercu. Dbaj o swojego  psa! To rodzina na całe życie!

 

20 najwazniejszych rzeczy, o których każdy włąściciel psa powinien pamiętać każdego dnia